19 marca 2024

Rynek wtórny nieruchomości – porównanie zysków i strat wynikających z zakupu

Zdjęcie do tekstu - Rynek wtórny

Określenie “rynek wtórny” w odniesieniu do nieruchomości, oznacza mieszkanie lub dom, które kupujemy od poprzedniego właściciela – osoby fizycznej, bądź prawnej. Często określa się je mianem “używanych”, co niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Mieszkaniem z rynku wtórnego będzie bowiem również mieszkanie zakupione u dewelopera w stanie surowym przez nabywcę X i od razu wystawione przez niego na sprzedaż. Podstawowym kryterium definiującym nieruchomość z rynku wtórnego jest fakt, że nabywamy lokum od właściciela, a nie podmiotu, który je wybudował – dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej, czy też TBS-u.

Rynek pierwotny a rynek wtórny – porównujemy i doradzamy

Zalety zakupów na rynku wtórnym

Podstawowym plusem kupna mieszkania z rynku wtórnego jest lokalizacja. Są one położone blisko centrum lub w dzielnicach dobrze z nim skomunikowanych. Najczęściej są także już obudowane przydatną infrastrukturą – sklepami, przedszkolami, aptekami, urzędami i miejscami postojowymi, zarówno podziemnymi, jak i nadziemnymi. Ponadto kupując takie lokum wiemy na czym stoimy – możemy je od razu obejrzeć i przeanalizować każdy kąt, co raczej nie będzie nam dane w przypadku zakupu deweloperskiej, przysłowiowej “dziury w ziemi”. Inną zaletą takiego zakupu jest możliwość zbadania, jak prezentuje się nasze potencjalne sąsiedztwo – jest to rzecz nie do przecenienia, dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.

Weźmy też pod uwagę, że do mieszkania z rynku wtórnego, możemy wprowadzić się praktycznie od razu, jeżeli oczywiście nie kupujemy “M” w stanie kwalifikującym je do remontu generalnego. Taka sytuacja pozwoli nam zaoszczędzić czas, który spędzimy czekając na zrealizowanie inwestycji deweloperskiej, ale również pieniądze – jeżeli korzystamy z mieszkania wynajmowanego.

Jak rozumieć pojęcia – mieszkanie do odświeżenia i mieszkanie do zamieszkania?

A jak wyglądają wady?

Większość mieszkań z rynku wtórnego wymaga jednak odnowienia, choćby niewielkiego, a to oznacza dodatkowe koszty. Czasem taki zakup oznacza także niechcianych lokatorów, których ciężko się pozbyć – takich jak mole spożywcze, czy grzyb w miejscu, na które akurat nie zwróciliśmy uwagi przy zakupie. Są to sytuacje wynikające z normalnego użytkowania mieszkania, ale raczej nie zetkniemy się z nimi kupując mieszkanie od dewelopera. Innym problemem, na jaki możemy natrafić na rynku wtórnym jest sytuacja prawna naszego lokum. Bywa, że jest ono obciążone hipoteką lub dożywociem. Może się też zdarzyć, że osoba, która sprzedaje mieszkanie, nie jest jego faktycznym właścicielem albo, że posiada ono lokatora uprawnionego do przebywania w nim. Wszystkie te rzeczy można sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości, dlatego warto ją sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup.

Niewątpliwą wadą niektórych, starszych mieszkań z rynku wtórnego jest brak miejsca parkingowego. Dotyczy to zwłaszcza lokali znajdujących się w kamienicach, wybudowanych na początku wieku, kiedy poruszanie się samochodem nie było powszechnym zwyczajem.

Szukasz mieszkania? Sprawdź ofertę Gethome.pl mieszkań na sprzedaż na Żoliborzu