8 czerwca 2024

Jak sprzedać mieszkanie bez pomocy agencji nieruchomości, czyli słów kilka o sprzedaży bezpośredniej

Zdjęcie do tekstu - Sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania nie obejmuje jedynie prostej transakcji. Jest to długotrwały proces, który może nam przysporzyć wielu stresów. Możemy zatroszczyć się o to sami, ale zastanówmy się, czy nie warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości.

Odpowiednia prezentacja

Aby sprzedać mieszkanie, musimy najpierw przygotować ogłoszenie. Najczęściej zawiera ono opis oferty i zdjęcia. Obie te rzeczy możemy oczywiście wykonać sami, ale wtedy ryzykujemy, że nasza oferta zginie w tłumie innych, podobnych. Agent nieruchomości zna specyfikę rynku i wie na co zwracają uwagę potencjalni klienci. Podpowie nam, co wyeksponować na zdjęciach oraz w tekście oferty. Z pomocą profesjonalisty możemy również pokusić się o przygotowanie wirtualnego spaceru, który sprawi, że nasza oferta pozytywnie wyróżni się na tle innych, a także oszczędzi nam wizyt niezdecydowanych klientów. Pozostanie już tylko umówić się z tymi, których naprawdę zainteresowało to, co zobaczyli podczas spaceru.

Wybieramy zdjęcie główne do ogłoszenia o sprzedaży mieszkania

Jeżeli już przygotowaliśmy ogłoszenie, musimy je zamieścić – najlepiej na dobrym portalu, często odwiedzanym przez potencjalnych nabywców. Również tutaj przyda się pomoc agenta – zadba on o to, aby nasze ogłoszenie było odpowiednio wyeksponowane i aktualizowane. Agencje mogą zająć się również dodatkową promocją oferty, tak aby dotrzeć do możliwie jak największej liczby użytkowników.

Pojawia się klient – i co dalej?

Musimy się liczyć z faktem, że nasza oferta zainteresuje wiele osób. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Owszem, im większe zainteresowanie, tym większa szansa na przeprowadzenie transakcji, ale z drugiej strony również większa strata czasu własnego. Każdy z potencjalnych klientów będzie chciał obejrzeć mieszkanie będące przedmiotem oferty. Może się zdarzyć, że przez pewien okres, cały swój czas wolny będziemy musieli poświęcić na spotkania z nimi. To zadanie również scedować na agenta nieruchomości, który nie tylko zaprezentuje nasze mieszkanie w odpowiednim świetle, ale korzystając ze swojego doświadczenia, będzie potrafił wyłowić tych, którzy są naprawdę zainteresowani ofertą.

Piszemy ogłoszenie, czyli jak uławić sobie sprzedaż mieszkania w internecie

Formalności finansowo-prawne

Przede wszystkim – profesjonalna wycena mieszkania. Duża część sprzedających ma z tym problem i znacznie zawyża cenę. Taka praktyka pozwala na uzyskanie przestrzeni do negocjacji, ale może też skutkować tym, że nikt się na naszą ofertę nie skusi. Agent nieruchomości pomoże nam ustalić cenę na takim poziomie, abyśmy nie byli stratni, ale jednocześnie nie stracili szansy na sprzedaż.

Inną kwestią jest dopilnowanie formalności prawnych, które wiążą się z transakcjami zakupu lub sprzedaży mieszkania. Agencje nieruchomości stale współpracują z prawnikami, specjalizującymi się w obsłudze tego typu umów. Korzystając z ich usług, mamy gwarancję, że cały proces zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie grożą nam żadne konsekwencje z tytułu zaniedbań, z których być może nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy.