Wycena nieruchomości najczęściej jest wykonywana przed sprzedażą mieszkania lub domu. Istnieje kilka sposobów, które nam pozwolą na jej dokonanie – możemy to zrobić samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Co należy wiedzieć o wycenie nieruchomości?
Kiedy wyceniamy nieruchomość?
Ustalenie wartości nieruchomości jest istotne w przypadku:
- przygotowania nieruchomości do sprzedaży
- ustalenia odpłatności w użytkowaniu wieczystym
- opłaty planistycznej w związku z ustanowieniem lub zmianą planu miejscowego zagospodarowania terenu
- podziału majątku (spadki, rozwody)
- dla celów gospodarczych (określenie wartości księgowej, amortyzacja środków trwałych, wycena składników przedsiębiorstwa, w postępowaniu upadłościowym)
- uzyskania odszkodowania, ustanowienia służebności gruntowej lub przesyłu
- zabezpieczenia kredytu bankowego lub innej wierzytelności
Dom czy mieszkanie – co lepiej kupić?
Samodzielna wycena nieruchomości
Pierwszym krokiem do oceny wartości sprzedawanej nieruchomości jest porównanie jej z innymi o podobnych parametrach. Informacje o cenach ofertowych mieszkań możemy łatwo znaleźć w internecie, na portalach ogłoszeniowych. Należy jednak pamiętać, że wiele mieszkań wystawionych na sprzedaż ma cenę sporo zawyżoną. Dlatego przeciętna cena transakcyjna mieszkania w dużym mieście różni się od tej z ofert przeciętnie aż o kilkanaście procent.
Wygodną opcją jest wycena domu przez internet. Portale oferujące kalkulator wycen automatycznie porównują szereg podobnych ofert dostępnych online i, posługując się skomplikowanymi algorytmami, ustalają sugerowaną cenę ofertową dla naszej nieruchomości. W celu przeprowadzenia analizy musimy podać parametry naszej nieruchomości: adres, wielkość metrażu, rok budowy czy liczbę pokoi. W niektórych przypadkach, takie rozwiązanie może być darmowe, w innych – trzeba będzie za taką usługę zapłacić.
Wycena pośrednika nieruchomości
Dużo bardziej wiarygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika, który dokona precyzyjnej wyceny naszego obiektu. Agent nieruchomości jest doskonale zorientowany w aktualnych trendach, zna lokalny rynek, a także posiada wiedzę i warsztat z zakresu profesjonalnych metod wyceny. Ponadto pośrednik ma ciągły kontakt z osobami, które kupują domy lub mieszkania, tym samym dobrze zdaje sobie sprawę z potrzeb naszej grupy docelowej. Bez problemu porówna też nasz obiekt z podobnymi ofertami, a także określi wartość części składowych. Z pewnością wszystkie te aspekty weźmie pod uwagę podczas wyceniania naszej nieruchomości. W końcu to specjalista w swojej dziedzinie. Musimy pamiętać, że rola agenta nieruchomości nie ogranicza się jedynie do sprzedaży obiektu, lecz zaczyna się dużo wcześniej – właśnie od ustalenia ceny ofertowej i zaplanowania całej strategii sprzedaży. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wycena jest jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej wartości naszej nieruchomości.
Wycena przez rzeczoznawcę
Wycena dokonywana przez rzeczoznawcę, czyli operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym. Najczęściej wykonywany jest przy rozwodzie, spadku, dla celów bankowych np. przed udzieleniem kredytu hipotecznego, dla urzędu skarbowego lub w przypadku egzekucji z nieruchomości.
Rzeczoznawca majątkowy może na przykład na podstawie danych o transakcjach nieruchomościami podobnymi do naszej określić dokładnie wartość naszego majątku. Jest to jednak tylko jedna z metod wykorzystywanych przez rzeczoznawców, którzy potrafią określić nie tylko wartość mieszkania czy domu, ale też gruntu, biurowca, lasu, a nawet takiego prawa, które pozwala sąsiadowi przejeżdżać przez fragment należącej do nas działki.
Za usługę rzeczoznawcy trzeba jednak zapłacić. Koszty zależą zazwyczaj od tego, jak skomplikowana jest wycena. W przypadku relatywnie prostego operatu, dotyczącego mieszkania w dużym mieście, będzie ona kosztować nie więcej niż kilkaset złotych.