6 września 2024

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

klucz do mieszkania

Zakup własnego mieszkania to transakcja, która wymaga podejmowania wielu decyzji. Już na samym początku poszukiwania nieruchomości warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Jakie aspekty prawne są istotne i jak właściwie sporządzić umowę kupna? Rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami, które były wcześniej użytkowane, tym samym istnieje ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy sprawdzić kupując mieszkanie na rynku wtórnym? Podpowiadamy.

Sprawdź księgę wieczystą

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? W pierwszej kolejności warto sprawdzić księgę wieczystą – jest ona podstawowym zapisem aktualnego stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej danego mieszkania na sprzedaż, można znaleźć wszystkie interesujące nas informacje, dotyczące nieruchomości. Dostępny będzie odpis – po wcześniejszym zwróceniu się do odpowiedniego sądu rejonowego. W pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do działu II wyodrębnionego w księdze wieczystej. Ten dział prezentuje aktualnego właściciela lokalu. To tam również, możemy odnaleźć interesującą dla nas kwestię – komu przysługuje prawo własności do nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy informację, czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki. Sprawdzimy też czy też do księgi zostało wpisane prawo dożywocia na rzecz trzeciej osoby. Ta kwestia jest niezwykle ważna, ponieważ jeśli jest wskazana osoba w umowie prawa dożywocia, może dożywotnio przebywać w lokalu. Nieruchomości na rynku wtórnym budzą coraz większe zainteresowanie wśród przyszłych nabywców. 

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy właściciel mieszkania ma długi czynszowe?

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, trzeba koniecznie sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel mieszkania go nie zadłużył. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bardzo ważne jest to, aby każdy nowy nabywca nieruchomości dążył do wykreślenia wszystkich hipotek obciążających daną nieruchomość. W przeciwnym razie, będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów z tym związanych.  

Kwestie meldunkowe – ustrzeż niechcianych lokatorów

Najczęściej bywa tak, że właściciel mieszkania z rynku wtórnego nie jest jedyną osobą korzystającą z nieruchomości. W lokalu często zameldowani są również jego najbliżsi. Wówczas  wystarczy zażądać wymeldowania wszystkich osób z mieszkania. Powinniśmy zadbać, aby w dokumencie akt notarialnych znalazł się stosowny zapis pod rygorem egzekucji. 

Sprawdź stan techniczny lokalu i budynku

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to wciąż popularna opcja wśród osób poszukujących nieruchomości. Czasem może zdarzyć się tak, że nowy właściciel ma pomysł na aranżację lokalu i wymaga to remontu. Tutaj mogą pojawić się pewne problemy, ponieważ może okazać się, że nieruchomość posiada wady ukryte, a ustalony wcześniej budżet remontowy nie pokrywa wszystkich wydatków. Aby ustrzec się przed takimi trudnościami warto zatrudnić specjalistę bądź skorzystać z pomocy fachowców którzy, dokładnie sprawdzą stan techniczny, zarówno mieszkania na sprzedaż, jak i całego budynku. Jest to najprostszy sposób, aby uniknąć zbędnych i nieprzewidzianych kosztów.