27 października 2020

Na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup własnego mieszkania to transakcja, która wymaga podejmowania wielu decyzji. Już na samym początku poszukiwania nieruchomości warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jakie aspekty prawne są istotne i jak właściwie sporządzić umowę kupna. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, trzeba liczyć się z tym, że było ono wcześniej użytkowane, tym samym istnieje ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie? Podpowiadamy.

Sprawdź księgę wieczystą

Księga wieczysta jest podstawowym zapisem aktualnego stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej danej nieruchomości, można znaleźć wszystkie interesujące nas informacje, dotyczące mieszkania. Dostępny będzie odpis – po wcześniejszym zwróceniu się do odpowiedniego sądu rejonowego. W pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do działu II wyodrębnionego w księdze wieczystej. Ten dział prezentuje aktualnego właściciela lokalu. To tam również, możemy odnaleźć interesującą dla nas kwestię – komu przysługuje prawo własności do nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy informację, czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki, czy też do księgi zostało wpisane prawo dożywocia na rzecz trzeciej osoby. Ta kwestia jest niezwykle ważna, ponieważ jeśli jest wskazana osoba w umowie prawa dożywocia, może dożywotnio przebywać w lokalu. 

Czy właściciel mieszkania ma długi czynszowe?

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, trzeba koniecznie sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel mieszkania go nie zadłużył. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bardzo ważne jest to, aby każdy nowy nabywca nieruchomości – jeszcze przed dokonaniem prawnego jej zakupu – dążył do wykreślenia wszystkich hipotek obciążających daną nieruchomość. W przeciwnym kierunku, będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów z tym związanych.  

Kwestie meldunkowe – ustrzeż niechcianych lokatorów

Najczęściej bywa tak, że właściciel mieszkania nie jest jedyną osobą, korzystającą z nieruchomości – w lokalu zameldowani są również jego najbliżsi. Wówczas  wystarczy zażądać wymeldowania wszystkich osób z mieszkania. Powinniśmy zadbać, aby w dokumencie akt notarialnych znalazł się stosowny zapis, pod rygorem egzekucji. 

Sprawdź stan techniczny lokalu i budynku

Dużo osób, kupując mieszkania z rynku wtórnego, docenia fakt, że można wprowadzić się do nich od razu po zakupie. Czasem może zdarzyć się tak, że nowy właściciel ma pomysł na aranżację lokalu i wymaga to remontu. Tutaj mogą pojawić się pewne problemy, ponieważ może okazać się, że nieruchomość posiada wady ukryte, a ustalony wcześniej budżet remontowy nie pokrywa wszystkich wydatków. Aby ustrzec się przed takimi trudnościami warto zatrudnić specjalistę bądź skorzystać z pomocy fachowców którzy, dokładnie sprawdzą stan techniczny, zarówno mieszkania, jak i całego budynku. Jest to najprostszy sposób, aby uniknąć zbędnych i nieprzewidzianych kosztów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image