11 lipca 2024

Księga wieczysta mieszkania – co zawiera?

Zdjęcie do tekstu - Księga wieczysta mieszkania - co zawiera?

Księga wieczysta to jeden z tych dokumentów, które koniecznie trzeba obejrzeć przez zakupem mieszkania. Jakie informacje zawiera i czego można się z niej dowiedzieć? W jaki sposób można uzyskać do niej dostęp?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta – podobnie jak akt własności – jest dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości. Na jej podstawie można określić kto jest właścicielem danego mieszkania, czy też działki, a także – komu i jakie przysługują do niej prawa. Mówiąc ogólniej, księgi wieczyste prowadzi się po to, aby w każdej chwili możliwe było ustalenie stanu prawnego nieruchomości.

Nie ulega wątpliwości, że dokument zawiera cenne informacje. Niemniej jednak, księgę wieczystą mają założoną nie wszystkie nieruchomości. Dotyczy to głównie działek rolnych i leśnych.

Jakie informacje można w niej znaleźć?

W księdze wieczystej można znaleźć przede wszystkim informacje takie, jak adres nieruchomości i dane dotyczące jej właściciela czy też współwłaścicieli. Dokument zawiera także dokładne dane na temat powierzchni nieruchomości gruntowej i znajdujących się na niej budynków. Jeżeli do prawo do działki czy też mieszkania mają inne osoby niż właściciel, również jest to w nim określone.

Z punktu widzenia nabywców danej nieruchomości istotne jest, że w księdze wieczystej znajdują się też wpisy dotyczące hipoteki. Po spłacie zobowiązania, są one wykreślane. Pośród informacji, jakie można znaleźć w księdze wieczystej znajdują się także te o zawartych przez właściciela umowach a w tym informacje o umowie dożywocia czy pierwokupu.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – czym jest i jak wygląda jego sprzedaż i dziedziczenie?

Jak zyskać wgląd do dokumentu?

Księgi wieczyste przechowywane są we właściwych Sądach Rejonowych. Można znaleźć je w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Aby zyskać wgląd do dokumentu w cale nie trzeba wybierać się do siedziby sądu. Księgi Wieczyste są dostępne także w wersji elektronicznej. Podstawowe informacje zawarte w dokumentach są jawne. Żeby przejrzeć konkretną księgę, trzeba znać jednak jej numer lub dokładny adres nieruchomości.

Kiedy trzeba to zrobić?

Kiedy trzeba przejrzeć księgę wieczystą? Przede wszystkim, kiedy planujemy kupić mieszkanie. Z dokumentu można dowiedzieć się, kto rzeczywiście jest jego właścicielem a także czy nie jest obciążone hipoteką. Odpis z księgi wieczystej trzeba uzyskać w przypadku, kiedy na jego zakup planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. To wymóg banku, którego nie da się ominąć.

Jeżeli mieszkanie, które chcemy kupić nie jest objęte prawem własności a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie posiada założonej księgi. Co w takim przypadku? Trzeba ją założyć. Przedtem należy jednak upewnić się, że nie ma co do tego przeciwwskazań.

Księgę wieczystą warto obejrzeć też przed wynajmem mieszkania. Zwłaszcza, jeśli planujemy zamieszkać w nim na dłużej i nie chcemy, żeby spotkało nas coś niespodziewanego. Przeglądając księgę można upewnić się, czy wynajmujący na pewno jest właścicielem mieszkania oraz czy prawo do niego mają jakieś inne osoby.

One thought on “Księga wieczysta mieszkania – co zawiera?

Comments are closed.