7 września 2024

Flipping nieruchomości – na czym polega?

Zdjęcie do tekstu - Flipping nieruchomości

Flipping nieruchomości to ostatnio coraz częściej spotykane zajęcie. Dzięki niemu można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednej transakcji. Trzeba jednak dobrze znać rynek i mieć wyczucie czasu. Na czym polega i jak dokładnie wygląda tak zwany house flipping?

Na czym polega flipping nieruchomości?

Flipping nieruchomości, czy mówiąc inaczej house flipping, to nic innego jak zakup nieruchomości w celu odsprzedania jej po wyższej cenie. Tym, co jest tutaj istotne to horyzont czasowy. Flipping jest bowiem inwestycją krótkoterminową. Zazwyczaj od zakupu do odsprzedaży nieruchomości nie mija więcej niż kilka miesięcy. To jednak zależy od tego, czy i na jakie prace remontowe decyduje się flipper. Zdarza się, że nieruchomość jest niedoszacowana i można odsprzedać ją później po wyższej cenie bez większej ingerencji. Najczęściej jednak, najczęściej aby zwiększyć jej wartość flipperzy decydują się na remont lub przynajmniej zmianę aranżacji.

Jak wygląda flipping nieruchomości krok po kroku?

W temacie flippingu nieruchomości warto zaznaczyć, że zajmują się nim nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne. Żeby zostać flipperem trzeba mieć jednak dużą znajomość rynku i zdolność do wyszukiwania okazji. Schemat działania w przypadku transakcji zazwyczaj wygląda tak samo.

Znalezienie nieruchomości

W pierwszej kolejności flipper musi znaleźć nieruchomość. Ta koniecznie musi mieć potencjał. W przeciwnym razie, nawet po wyremontowaniu nie uda się sprzedać jej z zyskiem. Flipperzy zazwyczaj skupiają się na ofertach, które są niedoszacowane. Tutaj ważny jest też czas, bowiem nieruchomości w dobrej cenie znikają z rynku w mgnieniu oka.

Mieszkanie z antresolą – zalety i wady takiego rozwiązania

Analiza rynku docelowego i szacowanie kosztów

Kiedy flipper ma już upatrzoną nieruchomość musi zastanowić się, komu później będzie mógł ją odsprzedać. Analiza rynku docelowego jest niezbędna. Na flippingu nieruchomości można zarobić tylko wtedy, kiedy ma się dobrego kupca. Kiedy flipper określi, jaka grupa może interesować się zakupem mieszkania czy też domu o danej wielkości i lokalizacji, może przystąpić do oszacowania kosztów dodatkowych inwestycji.

Remont lub zmiana aranżacji

Kolejnym etapem jest remont lub zmiana wystroju. Tutaj nie ma co się oszukiwać. Tanie nieruchomości zazwyczaj są w kiepskim stanie technicznym lub przynajmniej są niewłaściwie urządzone. Czasami wystarczy odświeżyć kolory ścian, zmienić ustawienie mebli i dodać kilka dekoracji a mieszkanie czy dom prezentuje się o niebo lepiej. Kiedy nieruchomość jest w złym stanie technicznym sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wtedy też aby zyskała sporo na wartości konieczny jest generalny remont.

Sprzedaż nieruchomości

Po remoncie w końcu przychodzi czas na sprzedaż nieruchomości. Aby transakcja była jak najbardziej zyskowna flipperzy często decydują się urządzić wnętrze od A do Z, aby było lepiej ustawne i dawało wrażenie większej przestrzeni. Wszystko zależy jednak od tego, kto ma się nim potem zainteresować. Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że kiedy dojdzie już do sprzedaży nieruchomości, flipper musi jeszcze ponieść koszty związane z opodatkowaniem.