19 kwietnia 2024

Jak negocjować cenę mieszkania?

Zdjęcie do tekstu - Jak negocjować cenę mieszkania

Negocjacje to ciężki orzech do zgryzienia. Zwłaszcza, kiedy dotyczą ceny mieszkania. Aby co nieco ugrać trzeba się do nich dobrze przygotować. Na co warto zwrócić uwagę? W jaki sposób negocjować cenę mieszkania?

Kiedy można negocjować cenę mieszkania?

Wiele osób zastanawia się, kiedy można negocjować cenę mieszkania. Tak naprawdę nie ma tutaj zasady. Istotne jest jednak, że negocjować można zarówno kupując mieszkanie na rynku wtórym, jak i pierwotnym. Część deweloperów jest na to przygotowana i specjalnie zawyża ceny początkowe. To samo dotyczy właścicieli, którzy chcą sprzedać mieszkanie na rynku wtórym. Wyjątek stanowią oferty, gdzie sprzedawca zastrzega, że cena jest ceną ostateczną i nie podlega negocjacji. Chociaż i w takim przypadku warto próbować. Nie ma jednak co się nastawiać, że właściciel zmięknie, a tym bardziej, że obniżka będzie wysoka.

Najpierw warto sprawdzić zdolność kredytową

Chcąc kupić mieszkanie na kredyt, przed przystąpieniem do negocjacji, a najlepiej jeszcze przed znalezieniem odpowiedniej nieruchomości, warto zbadać zdolność kredytową. Wtedy też osoba zainteresowana wie, w jakim przedziale cenowym może szukać mieszkania, co następnie pozwoli określić jej dokładną cenę, jaką jest gotowa za nie zapłacić. Inną kwestą jest też wkład własny. Osoba, która chce kupić mieszkanie, powinna dokładnie policzyć ile jest w stanie wpłacić deweloperowi. Z reguły im wyższa początkowa kwota, tym lepszy rezultat negocjacji. Klient jest bowiem wtedy bardzo wiarygodny i deweloper chce go przy sobie utrzymać.

Wycena nieruchomości – co warto wiedzieć?

Pod lupę trzeba wziąć też dewelopera

Jeśli chodzi o negocjacje na rynku pierwotnym, ich rezultat w dużej mierze zależy od samego dewelopera. Żeby mieć większe szanse na sukces, trzeba dokładnie przeanalizować rynek i jego ofertę. Jeśli cena mieszkania plasuje się poniżej średniej, trudno będzie o dodatkową obniżkę. Jeśli jednak jest wyższa, deweloper może zgodzić się zejść nawet o kilka procent. Ważną kwestią jest też to, czy podobne mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeżeli tak, negocjacje znów mogą być utrudnione. Jeżeli jednak na podobne oferty brak jest chętnych, nabywca ma dużą przewagę i może pozwolić sobie na negocjacje nawet na poziomie 10%.

Dobre argumenty to podstawa

Na ostateczny efekt negocjacji wpływa to, która ze stron ma lepsze argumenty. Tym samym, aby stanąć na pozycji wygranej, do rozmowy ze sprzedawcą koniecznie trzeba się przygotować. Warto sprawdzić czy okolica jest spokojna oraz czy sąsiedztwie inwestycji nie ma głośnych dróg czy też lotniska. Jeśli chodzi o samo mieszkanie, być może zauważalne są jakieś niedociągnięcia. Wszystko to może mieć wpływ na jego ostateczną cenę. Nabywca musi być jednak gotowy na to, że przy obniżce będzie musiał zrezygnować np. z miejsca parkingowego lub użytkowego poddasza.

Jeśli chodzi o to jak negocjować cenę mieszkania, warto dodać, że najlepiej w cztery oczy. Wtedy też łatwiej zrobić na sprzedawcy dobre wrażenie. Zwłaszcza, jeśli podczas rozmów uda się zachować spokój.