25 listopada 2024

Najem krótkoterminowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Zdjęcie do tekstu - Najem krótkoterminowy - co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnio coraz bardziej popularną formą zarobku jest najem krótkoterminowy. Zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy mieszkania wynajmowane przez studentów stają się puste. Czym jest najem krótkoterminowy i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym jest najem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy to nic innego, jak wynajem mieszkania na krótki okres czasu, najczęściej kilka dni. Chętnie korzystają z niego turyści, którym zależy na spokoju i noclegu z dostępem do kuchni i prywatnej łazienki. Dla właściciela mieszkania to świetny biznes. W miesiącu na najmie krótkoterminowym można zarobić więcej niż w przypadku najmu długoterminowego. Niemniej jednak, wiąże się to z większym nakładem pracy.

Liczy się standard

Jeśli chodzi o najemców krótkoterminowych, ci mają większe wymagania niż najemcy długoterminowy. Przede wszystkim oczekują, że mieszkanie będzie w pełni wyposażone. Mowa tutaj o meblach, niezbędnym sprzęcie kuchennym i sprzęcie RTV/AGD. W mieszkaniu na najemców powinna czekać też czysta pościel, ręczniki i zestaw kosmetyków. Tym sposobem nasza oferta nie będzie niczym odstawać od tego, co oferują hostele.Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Sprawdź koniecznie.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Sprawdź koniecznie.

Gdzie najem krótkoterminowy może się opłacać?

Chyba nie ma nic zaskakującego w tym, że najem krótkoterminowy jest najbardziej opłacalny w tych miastach, które słyną z turystyki. Mowa tutaj o Gdańsku, Krakowie, Zakopanem czy też Łodzi. Jeśli mieszkanie mieści się blisko centrum lub ma okna z widokiem na morze czy góry, tym lepiej. Najem krótkoterminowy to dobry sposób na zarobek także w dużych miastach, gdzie organizowane są kilkudniowe wyjazdy służbowe. W tym przypadku prym wiedzie Warszawa.

Ile można zarobić?

W przypadku najmu krótkoterminowego – tak, jak w przypadku każdego innego biznesu – podstawowym pytaniem jest to, ile można zarobić. To, jak opłacalna będzie inwestycja zależy od wielu czynników. Kluczowa jest przede wszystkim lokalizacja. Wiadomo, że za nocleg w Warszawie można policzyć więcej niż za nocleg w Łodzi czy Poznaniu. Chociaż jeśli chodzi o lokalizację ważne jest nie tylko miasto, ale i dzielnica. Ustalając cenę za najem krótkoterminowy trzeba zorientować się ile w okolicy kosztują hostele i inne ośrodki noclegowe. Dla przykładu, w Trójmieście jest to około 70 złotych za osobę na dobę.

Jak ustalać cenę?

Ustalając cenę za najem krótkoterminowy warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim najpierw należy przeprowadzić dokładną analizę rynku. Warto zorientować się, jak kształtują się ceny w hotelach i hostelach a także ile w danym mieście trzeba zapłacić za najem krótkoterminowy. Następnie warto porównać oferty i zastanowić się, jakie standardy spełnia posiadane przez nas mieszkanie. Jeżeli jest ładnie wykończone a do tego znajduje się w dobrej lokalizacji, można pokusić się o ustalenie ceny zbliżonej do tej, jaką oferują hotele. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby być konkurencyjnym, a standard wykończenia naszego mieszkania pozostawia wiele do życzenia, lepiej zaoferować cenę niższą przynajmniej o 10 – 20 złotych za dobę.