28 marca 2024

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Zdjęcie do tekstu - na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Znalezienie idealnego mieszkania na wynajem to ciężki orzech do zgryzienia. Zwłaszcza pod koniec lata, kiedy swojego lokum szuka wielu studentów. Czym kierować się przeglądając oferty i na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Wysokość czynszu

Większość osób szukając mieszkania na wynajem kieruje się wysokością czynszu. To, ile wynosi opłata zależy od kilku czynników. To m.in. wielkość lokalu, odległość od centrum i standard wykończenia. Na co należy zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania. Przede wszystkim na wysokość czynszu.

Część wynajmujących do czynszu wlicza opłaty za media, w tym opłatę za ogrzewanie czy też prąd. Są jednak tacy, którzy opłaty tego typu pobierają osobno. Wtedy też realne koszty najmu mieszkania mogą okazać się znacznie wyższe.

Umowa

Kiedy najemca zdecyduje się na konkretne mieszkanie, przychodzi czas na podpisanie umowy. Zawarte są w niej postanowienia, dzięki którym na wypadek awarii czy też innego zdarzenia, wiadomo jest, która ze stron powinna ponieść konsekwencje. Niestety, nie każdy wynajmujący chce podpisać umowę. Dlaczego? Ma to związek z koniecznością odprowadzania podatków.

Kiedy wynajmujący nie podpisuje z najemcą umowy, jego dochody są nieudokumentowane. Tym sposobem unika on kosztów związanych z opłacaniem podatku. Często wynajmujący w zamian za brak umowy oferują niski czynsz. Niemniej jednak, na tego rodzaju okazje nie warto się kusić.

Najem krótkoterminowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Okres wypowiedzenia

Podpisując umowę najmu mieszkania koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest okres wypowiedzenia. Najlepiej, aby ten wynosił od 1 do 3 miesięcy. Co w przypadku, kiedy umowa nie zawiera takiej informacji? Wtedy też obowiązują terminy ustawowe. Te różnią się w zależności od sposobu płacenia czynszu.

Dla przykładu, jeżeli umowa zawarta jest na czas nieokreślony a czynsz opłacany jest miesięcznie, najemca ma prawo ją wypowiedzieć miesiąc naprzód, co istotne, na koniec miesiąca kalendarzowego. Warto jednak upewnić się, czy umowa w takim przypadku nie przewiduje zapłaty wobec wynajmującego odszkodowania.

Remonty i naprawy

Remonty to jednej z najczęściej spotykanych powodów do sporu między najemcą a wynajmującym. Zwłaszcza, jeżeli związane z nimi kwestie nie są uregulowane umową. Zgodnie z Kodeksem cywilnym i ustawą o ochronie praw lokatorów, drobne remonty -w tym naprawy sprzętów – to obowiązek, który leży po stronie najemców. Do przeprowadzania większych napraw są zobowiązani wynajmujący.

Aby nie było wątpliwości co do tego, jaką naprawę uznać za niewielką a jaką za dużą, najlepiej uwzględnić to w umowie. Jeśli chodzi o remonty, najmujący powinien sprawdzić, czy w umowie nie ma zapisu, który mówi o tym, że przed wyprowadzką będzie musiał odświeżyć mieszkanie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najem mieszkania to poważna sprawa i tak też należy do niej podchodzić. Przed podpisaniem umowy trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. W przeciwnym razie między najmującym a wynajmującym – w przyszłości -może dochodzić do zbędnych nieporozumień.

Szukasz mieszkania? Sprawdź ofertę mieszkań na wynajem w Warszawie na https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/