7 września 2024

Mieszkanie z antresolą – zalety i wady

Zdjęcie do tekstu - Mieszkanie z antresolą

Mieszkanie z antresolą to marzenie wielu osób. Funkcjonalne półpiętro to świetny pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni i doskonały patent na niebanalną aranżację. Jednak czy rozwiązanie ma same zalety? Sprawdzamy.

Kiedy warto pomyśleć o antresoli?

Na samym wstępie trzeba wspomnieć o tym, że mieszkanie z antresolą nie zawsze jest dobrym pomysłem. Chodzi tutaj nie o kwestie wizualne a praktyczne. Aby z antresoli można było wygodnie korzystać z musi być ona odpowiednio wysoka, a co się z tym bezpośrednio wiąże, wysokie musi być całe mieszkanie. Jeżeli dodatkowa przestrzeń ma służyć jako sypialnia, może mieć 1,2 m wysokości. Tym samym mieszkanie powinno być wysokie przynajmniej na 3 m.

Jeśli antresola ma służyć jako biuro czy pokój gościnny, jego wysokość powinna mieć 2 metry. W tym przypadku całe mieszkanie musi mieć około 4 metry wysokości. To pozwoli na swobodne poruszanie się po półpiętrze i sprawi, że wnętrze będzie przestronne.

Marząc o antresoli warto brać pod uwagę powyższe wskazówki już przy zakupie mieszkania. Jeśli chodzi o metraż, funkcjonalne półpiętro sprawdzi się zarówno w niewielkiej kawalerce, jak i dużym apartamencie. Ważne jest jednak, aby projekt antresoli dopasować do wnętrza tak, aby nie była przytłaczająca.

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – jakie są wady i zalety?

Jakie zalety ma mieszkanie z antresolą?

Mieszkanie z antresolą ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że osoby, które mają wysokie wnętrza coraz częściej decydują się na wydzielenie funkcjonalnego półpiętra. Największą zaletą jest oczywiście przestrzeń. Antresola – chociaż nie stanowi osobnej kondygnacji – pozwala zyskać sporo powierzchni użytkowej. Można na niej urządzić sypialnię, gabinet a także garderobę.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę także na kwestię estetyki. Mieszkanie z antresolą to wnętrze idealne pod aranżację w stylu industrialnym czy też w stylu loftowym. Aby nasza antresola wyglądało nietuzinkowo wystarczy dosłownie kilka dodatków. Sama antresola stanowi mocny akcent, dlatego też pozostałe elementy warto wybierać z wyczuciem.

Co z wadami?

Chociaż mieszkanie z antresolą pozwala zyskać przestrzeń, ma też kilka wad. Budowa półpiętra wiąże się z koniecznością zainstalowania schodów. Te zajmują dużo miejsca, co w niewielkich wnętrzach jest dość problematyczne. Rozwiązaniem może być zastosowanie schodów zakręconych o lekkiej konstrukcji.

Antresola w niewielkich wnętrzach może być przytłaczająca. Aby tego uniknąć koniecznie trzeba ją dobrze zaprojektować. Kluczowe jest tutaj wykorzystanie jasnych kolorów i ażurowych materiałów. Ścianki antresoli warto zbudować z ozdobnych paneli lub drewnianych lamelek. Ostatnie rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardzo nowocześnie.

Kiedy mieszkanie jest wysokie a do tego posiada antresolę, kłopot może stanowić ogrzewanie. Ponieważ ciepłe powietrze kieruje się ku górze, pomieszczenie znajdujące się pod półpiętrem często okazuje się być zimne. Temu jednak też można zaradzić. Wystarczy montaż ogrzewania podłogowego.