6 listopada 2024

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – sprzedaż i dziedziczenie

Zdjęcie do tekstu - Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Przeglądając oferty nieruchomości na sprzedaż należy zwracać uwagę na ich stan prawny. Lokal może stanowić odrębną własność lub być mieszkaniem spółdzielczym własnościowym. Co to oznacza? Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jak wygląda jego sprzedaż oraz dziedziczenie? Sprawdzamy.

Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to stan prawny, który mówi o tym, że właściciel mieszkania nie jest współwłaścicielem części wspólnych budynku takich jak klatka schodowa. W takim przypadku właścicielem budynku i mieszczącego się pod nim gruntu jest spółdzielnia mieszkaniowa, co niesie za sobą pewne ograniczenia. Dla przykładu, kiedy właściciel mieszkania chce zmienić jego przeznaczenie na lokal użytkowy, musi uzyskać na to zgodę spółdzielni.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a sprzedaż mieszkania

Posiadając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez problemu można je sprzedać. Oczywiście umowa sprzedaży powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, co zapewni bezpieczeństwo transakcji każdej z jej stron. Podczas sprzedaży mieszkania, notariusz będzie wymagał od właściciela lokalu okazania zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej, które potwierdzi przysługujące mu prawo. Jeżeli mieszkanie spółdzielcze własnościowe ma założoną księgę wieczystą, konieczne będzie również okazanie notariuszowi właściwego odpisu.

Opłata adiacencka – co trzeba o niej wiedzieć?

Księga wieczysta

Skoro mowa o księdze wieczystej, warto zaznaczyć, że mieszkanie spółdzielcze własnościowe nie musi jej w cale posiadać. Oczywiście osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może ją założyć, ale nie ma takiego wymogu. Tutaj warto jednak wspomnieć, że założenie księgi wieczystej jest najczęściej warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu hipotecznego, przez co większość mieszkań ją posiada.

Jak wygląda kwestia dziedziczenia?

Przed zakupem mieszkania objętego spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, wiele osób zastanawia się, czy będzie podlegać ono pod prawo spadkowe. Tutaj mamy dobrą informację. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe z chwilą śmierci przechodzi na spadkobierców tak jak odrębna własność. Co więcej, właściciel lokalu może podarować go dowolnej osobie. Warunkiem jest jednak sporządzenie umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W kwestii stanu prawnego, warto wiedzieć, że w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i odrębnej własności, dysponowanie lokalem wygląda w ten sam sposób. Co to oznacza? Posiadając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można go zamieszkiwać, remontować a także wynajmować. Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku zmiany przeznaczenia na lokal użytkowy, właściciel mieszkania musi jednak uzyskać zgodę spółdzielni.

Istotną informacją jest, że spółdzielcze własnościowe prawdo lokalu może zostać przekształcone w odrębną własność. W tym celu konieczne jest złożenie pisemnego wniosku do zarządu spółdzielni o przeniesienie własności.