7 września 2024

Podatek od zakupu mieszkania – co warto wiedzieć?

Zdjęcie do tekstu - Podatek a zakup mieszkania

Decydując się na zakup własnego mieszkania, często zapominamy, że sam koszt jego zakupu, to nie jedyny wydatek związany z taką transakcją. Do ceny nieruchomości należy bowiem doliczyć także inne opłaty, takie jak podatek od kupna mieszkania. Co należy o nim wiedzieć?

Podatek VAT

Podatek, jaki zapłacimy od zakupu mieszkania, zależy, między innymi, od jego pochodzenia. Jeśli nabywamy nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, z tzw. rynku pierwotnego, teoretycznie nie jesteśmy obciążeni takim obowiązkiem. Podatek VAT za usługę sprzedaży opłaca sprzedający, w tym wypadku deweloper, ale jako, że jest on wliczony w cenę lokalu, to w praktyce opłaca go kupujący. Wysokość podatku VAT zależy od metrażu. W przypadku mieszkania, którego powierzchnia nie przekracza 150 mkw., stawka podatku wynosi 8%, natomiast przy metrażu powyżej 150 mkw. jest to już 23%. Jeśli kupującym jest przedsiębiorca, a nieruchomość będzie wykorzystywana w jego działalności, ma on oczywiście możliwość późniejszego odliczenia VAT.

Podatek od prywatnego wynajmu mieszkania 2020

Podatek PCC 

Podatnicy dokonujący zakupu mieszkania z rynku wtórnego unikają odprowadzania podatku VAT, ale jednocześnie zobowiązani są do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, nazywanego podatkiem PCC. Wynosi on 2% od wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten oblicza się na podstawie ceny zakupu mieszkania określonej w akcie notarialnym. Kwota podatku odprowadzana jest z reguły przez notariusza, który pobiera ją przy podpisywaniu aktu notarialnego zakupu mieszkania i następnie wpłaca do właściwego urzędu skarbowego. 

Niemniej jednak, cena sprzedaży mieszkania nie może budzić wątpliwości urzędników US. Jeżeli urzędnicy ocenią, że podatek został zapłacony od kwoty niższej niż wynosi wartość rynkowa nieruchomości, mogą wezwać nabywcę do uregulowania płatności w prawidłowej wysokości. Weryfikacji tego, czy cena odpowiada realiom rynkowym, US dokonuje na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Pamiętajmy również, że przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego na kredyt, w momencie ustanowienia hipoteki, również pojawi się obowiązek zapłaty podatku PCC. Kwotę w wysokości 19 zł należy uiścić w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zakup domu na rynku wtórnym – co należy sprawdzić?

Jak uniknąć zapłacenia PCC?

Są jednak sposoby na to, by uniknąć konieczności opłacenia podatku PCC przy zakupie nieruchomości. Będzie to możliwe, jeśli mieszkanie nabywane jest z rynku wtórnego od przedsiębiorcy będącego czynnym płatnikiem podatku VAT, który dokonuje sprzedaży nieruchomości ze stawką podatku ZW. Podatku PCC nie trzeba również płacić, gdy wykupujemy mieszkanie komunalne, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak również wtedy, gdy sprzedawcą mieszkania jest spółdzielnia, a przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie na prawie spółdzielczym własnościowym. Podatku PCC unikniemy także wtedy, gdy zakup dotyczy nieruchomości wykupionej na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Szukasz mieszkania? Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż w Gdyni na GetHome.pl.