9 października 2024

Zakup domu na rynku wtórnym – co należy sprawdzić?

Zdjęcie do tekstu - zakup domu z rynku wtórnego

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu i nic w tym dziwnego – obecnie bardziej opłaca się kupić dom, niż mieszkanie. Jednak, jeżeli decydujemy się na zakup domu z rynku wtórnego, powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy już na samym starcie. Na co zwrócić uwagę?

Stan prawny domu

Na początek sprawdźmy księgę wieczystą domu. Znajdziemy tu informacje o adresie, powierzchni i właścicielu, jak również potwierdzenie tego, że nie został on wybudowany nielegalnie. Przy okazji warto też poczytać o ograniczeniach dotyczących nieruchomości, m. in. o służebności przejazdu i przechodu, a także – o hipotece. Jeżeli nasz dom należy do takich, którym nie założono księgi wieczystej, jego stan prawny będzie uregulowany orzeczeniem sądowym.

Drugim dokumentem, który pozwoli nam na ocenę stanu prawnego nieruchomości, jest wypis z rejestru gruntów. Możemy go otrzymać we właściwym wydziale geodezji miasta, gminy lub starostwa. W rejestrze znajdziemy: dane właściciela, numer ewidencyjny działki, jej obszar, rodzaj użytków i klasę gruntu. Do wypisu powinna być dołączona mapa, czyli wyrys z ewidencji gruntów i budynków, wraz z granicami.

Przed zakupem warto także sprawdzić nieruchomość pod kątem jej otoczenia. W każdej gminie powinno się znajdować coś na kształt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To z niego dowiemy się, czy w pobliżu nie zostanie wybudowana droga lub supermarket. Jeżeli działki nie ma w miejscowym planie zagospodarowania, to musimy otrzymać od sprzedającego decyzję o warunkach zabudowy, albo sami o nią wystąpić.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Stan techniczny domu

Sprawdzając stan techniczny nieruchomości należy dokonać oględzin budynku z zewnątrz. Dzięki temu dowiemy się, czy konstrukcja jest nienaruszona (wskazuje na to m.in. brak pęknięć, przebarwień na elewacji). Oprócz tego należy sprawdzić ocieplenie budynku, gdyż ma ono wpływ na koszty ogrzania. O słabo wykonanej izolacji mogą wskazywać liczne pęknięcia, ubytki czy przebarwienia.

Wewnątrz domu należy sprawdzić stan okien, drzwi, ścian oraz sufitów. Zwróćmy uwagę na krzywe ściany i sufity, brak pionów oraz nierówne kąty – stanowią one usterki, których należy się pozbyć. Jeżeli w domu znajdują się sprzęt oraz meble, pamiętajmy, aby sprawdzić ich jakość i poprawne działanie.

Nie zapominajmy o sprawdzeniu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. Jeżeli stan instalacji jest słaby, to trzeba ją wymienić. Wiąże się to m.in. z zerwaniem tynków, a zatem czas remontu się znacznie wydłuży oraz zwiększy się jego koszt. Warto także sprawdzić, czy stara instalacja elektryczna wytrzyma obciążenie nowego sprzętu, a instalacja gazowa jest szczelnie wykonana. Przy instalacji wodno-kanalizacyjnej zwróćmy uwagę, czy nie ma śladów po zalaniu, a także postarajmy się ocenić stan rur.

Bardzo ważnym elementem domu, który musimy sprawdzić, jest wentylacja – jej niesprawność może skutkować pojawieniem się wilgoci oraz grzyba. Jeżeli po wejściu do domu poczujemy zapach stęchlizny, oznacza to problem z wilgocią. Innymi oznakami mogą być również odpadający tynk, pęcherze i łuszcząca się farba, a także podłoga – jeżeli jest nierówna lub się podnosi, może być to oznaką zagrzybienia. W takim przypadku konieczna będzie wymiana nawet kilku warstw podłogi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli zauważyliśmy ślady grzyba na ścianach, lepiej zrezygnować z zakupu domu – pozbycie się tego problemu może się okazać uciążliwe i kosztowne.