25 kwietnia 2024

Funkcjonalny rozkład mieszkania – co to oznacza?

Zdjęcie do tekstu - Funkcjonalny rozkład mieszkania

Kupując mieszkanie, pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wygląd zewnętrzny oraz powierzchnię. Tymczasem bardzo istotne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń – wpływa ono na nasz komfort zamieszkania. Jaki jest najlepszy rozkład pomieszczeń w mieszkaniu?

Mieszkanie rozkładowe

Z funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń w mieszkaniu, wiąże się pojęcie “mieszkanie rozkładowe” Według SJP jest to “mieszkanie, w którym każde pomieszczenie ma wejście z przedpokoju”. Mieszkaniem rozkładowym nie jest zatem kawalerka. Nie jest nim również lokal, w którym sypialni łączy się z jadalnią lub salonem. Mieszkania rozkładowe stanowią przeciwieństwo lokali wyposażonych w pokoje przechodnie. W teorii mają zapewnić lokatorom większy komfort i intymność. 

Obecnie jednak, zdecydowana większość mieszkań to lokale dwupokojowe. Mieszkania rozkładowe zaprojektowane są tak, że do sypialni jest oddzielne wejście prowadzące z korytarza, holu lub przedpokoju. Problematyczną kwestię w przypadku tego rodzaju mieszkań stanowi korytarz. Z jednej strony, spełnia on ważną rolę ciągu komunikacyjnego, z drugiej natomiast – zabiera cenne metry, które mogłyby być przeznaczone na przestronną łazienkę, wygodniejszą kuchnię lub pokój.

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czy warto kupić?

Podział na strefy

Wyrazem funkcjonalności mieszkania jest podział na dwie strefy – ogólnodostępną i prywatną. Strefa ogólnodostępna, dzienna, jest najczęściej otwarta i pełni funkcję towarzysko-integrującą, natomiast zamknięta strefa nocna zapewnia prywatność. Strefa dzienna to salon, kuchnia i jadalnia, a nocna obejmuje sypialnie i garderoby. Wydzielone strefy powinny się znajdować jak najdalej od siebie, co zapewni dostateczną izolację akustyczną i wizualną. Pomieszczenia należące do jednej strefy powinny ze sobą sąsiadować. Część ogólnodostępna powinna znajdować się przy wejściu, a prywatna w głębi lokalu.

Ekspozycja na światło

Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu, w miarę możliwości, powinien uwzględniać to, ile światła słonecznego będzie w ciągu dnia docierać do konkretnej przestrzeni. I tak: salon powinien mieć okna wychodzące na południe lub południowy zachód, a sypialnia na wschód. Dzięki temu poranne słońce ułatwi nam wstawanie, a popołudniami będziemy mieć lepszy dostęp do dziennego światła w salonie. Łazienki, toalety i ewentualne pomieszczenia gospodarcze najlepiej umieścić w północnej i północno-wschodniej części. Są to miejsca często pozbawione okien i sztucznie doświetlane, więc znaczenie naturalnego światła jest w nich niewielkie.

Jakie wymiary pomieszczeń?

Pokoje w mieszkaniu powinny być na tyle duże, aby umożliwiać komfortowe poruszanie się po mieszkaniu i odpowiadać zasadom ergonomii. Przyjmuje się, że korytarz nie powinien być węższy niż 120 cm, a minimalna szerokość kuchni to 240 cm, aczkolwiek nowe budownictwo dopuszcza węższe kuchnie w kawalerkach. Pojedynczy pokój nie powinien mieć mniej niż 16 mkw. powierzchni, a minimalne rozmiary wydzielonej toalety to 100 x 130 cm. Wielkość łazienki powinna być dostosowana do powierzchni mieszkania. Rodziny z dziećmi powinny szczególną uwagę zwrócić na pokój dziecięcy. Przyjmuje się, że najbardziej ekonomiczne rozplanowanie pokoju dziecięcego można uzyskać, gdy jego powierzchnia jest kwadratem 300 x 300 cm. Standardowa wysokość pokojów to 265 cm.