26 kwietnia 2024

Remont mieszkania – jak zaplanować?

Zdjęcie do tekstu - Remont mieszkania

Planowanie w budownictwie to rzecz najważniejsza. Dzięki precyzyjnemu harmonogramowi prac, można nie tylko skutecznie zoptymalizować koszt remontu mieszkania, ale także znacząco skrócić czas całej operacji. Podpowiadamy, jak zaplanować remont mieszkania, aby przejść przez niego szybko i bezstresowo.

Określamy zakres prac

Na wstępnie należy zdecydować czy zmieniamy nawierzchnię podłóg oraz ścian. Potem rodzaj podłogi jaki wybieramy – panele, mozaika, płytki itp. Warto pamiętać, że mozaika czy parkiet tradycyjny mogą być o wiele droższe niż dobrej jakości panele podłogowe. Jeśli chodzi natomiast o ściany w większości będzie to jedynie kwestia wyrównania i przemalowania. W przypadku kuchni i łazienki warto zastanowić się nad inwestycją w lepsze płytki.

Kolejnym krokiem jest niezbędne wyposażenie, w które musimy zainwestować, ponieważ albo go nie mamy, albo trzeba stary sprzęt wymienić na nowszy. Zwykle wiąże się to z wymianą szafek kuchennych, sprzętów AGD oraz armatury łazienkowej. Najlepiej jest przygotować sobie odpowiednią listę, na której wymienimy wszystkie sprzęty i urządzenia. Pomocny w przygotowaniu wyceny remontu jest Internet, w którym znajdziemy ceny odpowiednich produktów bez wychodzenia z domu. Jeśli natomiast zatrudniamy ekipę remontową, która od początku do końca przeprowadzi nasz remont możemy zwrócić się do niej z prośbą o oszacowanie kosztów sprzętów i materiałów.

Funkcjonalny rozkład mieszkania – co to oznacza?

Opracowujemy kosztorys

Remont mieszkania warto zaplanować stosunkowo wcześniej. Eksperci wskazują, że nawet kilka miesięcy wcześniej. Plan remontu powinien uwzględniać dokładną ilość i rodzaj potrzebnych materiałów. Dzięki temu kupimy tylko takie materiały, które będą niezbędne. Dokonywanie zakupów materiałów budowlanych bez planu najczęściej kończy się nadwyżkami w tym zakresie. Trzeba pamiętać, że wielu produktów nie można zwrócić do sklepu. Ich sprzedaż jest także niemożliwa, a jeśli już, to wymaga czasu i dodatkowego wysiłku. Należy mieć także na uwadze, że szereg produktów i materiałów, które chcemy wykorzystać, można nabyć po wcześniejszym zamówieniu, po prostu nie ma ich na półce. No i w końcu kwestia cen, dokonując wcześniejszego zakupu, można liczyć na promocje i rabaty. W przypadku pilnych zakupów jesteśmy w nieco gorszej sytuacji. Musimy zgodzić się na warunki stawiane przez handlowców. Nierzadko będziemy pozbawieni także wyboru na przykład koloru płytek czy drzwi.

Wybieramy fachowców

Podstawową kwestią dotyczącą remontów jest to, kto wykona pracę. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują usługi remontowe. Decydując się na ich wybór powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się czy tacy fachowcy są faktycznie przydatni. Możemy powołać się na polecane przez znajomych ekipy – poleceni fachowcy na pewno będą mniej nas niepokoić. Decydując się na usługi nieznanej firmy, można spróbować poszukać informacji i opinii o niej w sieci, na różnych forach internetowych. Warto zatrudnić pewną firmę, która może pochwalić się zrealizowanymi zleceniami.

Podczas zatrudnienia takiej ekipy powinniśmy przede wszystkim pamiętać o podpisaniu umowy, w której potwierdzone zostaną: data zakończenia usługi oraz jej koszt. Zatrudnienie prywatnej firmy na pewno wiąże się z większymi kosztami jednak jest znacznie bardziej bezpieczne niż zatrudnienie „fachowca – złotej rączki”. Żeby oszczędzić wydatki na ekipę remontową możemy powziąć remont mieszkania samodzielnie – wymaga to jednak dużych zasobów wolnego czasu, nawet najprostsze czynności budowlane dla zwykłego laika są czasochłonne.