25 kwietnia 2024

Klimatyzacja w mieszkaniu – wady i zalety

Klimatyzacja w mieszkaniu

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku. W miastach jest coraz mniej zieleni, a gęste zabudowania wpływają na zwiększone nagrzewanie się mieszkań. Latem, południowo-zachodnie okna wpuszczają gorące promienie słoneczne, a temperatura w pomieszczeniu staje się nie do zniesienia. Czy klimatyzacja w mieszkaniu eliminuje ten problem? Czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy?

Zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Pierwszym i zdecydowanie największym plusem posiadania klimatyzacji w mieszkaniu jest oczywiście temperatura. Niezależnie od tego, na którym piętrze znajduje się nasze mieszkanie oraz na którą stronę świata ma skierowane okna – możemy ustawić dowolną temperaturę w mieszkaniu. Niestraszne nam letnie upały powyżej 30 stopni, ponieważ w domu możemy ustawić optymalną temperaturę, w której czujemy się komfortowo. Ponadto niektóre klimatyzatory mają dostępne aplikacje na telefon lub systemy programowania na konkretną godzinę. Dzięki temu możemy schłodzić mieszkanie, gdy wracamy z pracy. Wszystko po to, aby po powrocie zastać przyjemny chłód w pomieszczeniu.

Nowoczesne urządzenia klimatyzujące posiadają opcje oczyszczania powietrza, a także regulowanie poziomu wilgotności. Dostępne są filtry (na przykład z jonami srebra, witaminą C oraz filtr HEPA), które zbierają bakterie i kurz, szczególnie niebezpieczny dla alergików. To wszystko sprawia, że klimatyzacja w mieszkaniu można znacznie podwyższyć jakość naszego życia. Odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza zapewnią głębszy sen oraz lepsze skupienie.

Jakie wady ma klimatyzacja?

Klimatyzowane pomieszczenia mają wiele zalet, o czym pewnie nie trzeba specjalnie przekonywać. Jednak klimatyzacja w mieszkaniu niesie za sobą i minusy. Co do nich należy?

Na pewno należy wymienić tu inwazyjny montaż. Jeśli nasze mieszkanie jest już wykończone, montaż klimatyzatora może okazać się problematyczny. Urządzenie należy powiesić na ścianie i poprowadzić przewody oraz rurkę do jednostki zewnętrznej. Wiąże się to z kuciem ścian i przewiercaniem przez ścianę nośną. Zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna zajmuje nieco miejsca, a do tego ma pewnie wytyczne. Musimy odpowiednio ulokować oba urządzenia.

Ponadto, szczególnie w nowych blokach, administracja czy wspólnota osiedla musi wyrazić zgodę na montaż klimatyzacji. Jest to bowiem ingerencja zarówno w ściany zewnętrzne, jak i efekt wizualny całego osiedla.
Minusem jest też różnica temperatur, która powstaje, gdy klimatyzator mamy tylko w jednym pomieszczeniu mieszkania.

Czy warto zamontować klimatyzację w mieszkaniu?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Klimatyzacja zapewnia ogromny komfort i potrafi podnieść jakość życia. Jeśli mieszkamy na poddaszu, albo nasze okna są narażone na całodniowe nasłonecznienie – klimatyzacja może okazać się zbawienna. Jej montaż będzie dużo mniej uciążliwy, jeśli pomyślimy o tym jeszcze w trakcie wykańczania mieszkania. Należy też pamiętać o kosztach. Cena urządzenia jest zależna od tego, jaki metraż ma ochłodzić jednostka. Jeśli mieszkanie ma wiele pomieszczeń, warto zastanowić się nad kilkoma urządzeniami. Do tego dochodzą regularne przeglądy oraz opłaty za prąd (zależne od zużycia energii przez daną jednostkę oraz intensywności użytkowania).