Rynek pierwotny skupia się wokół obrotu nieruchomościami deweloperskimi lub wybudowanymi przez spółdzielnie mieszkaniowe. Na rynku wtórnym natomiast kupimy mieszkania lub domy, które miały już przed nami właściciela. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, w zależności od posiadanych priorytetów.
Cena
Przywykliśmy sądzić, że mieszkania z rynku pierwotnego są droższe, bo zupełnie nowe i “świeże jak spod igły”. Obecnie w warunkach panującego boomu mieszkaniowego, różnica ta wcale nie jest już tak duża, a nawet bywa, że lokale na rynku wtórnym przewyższają swoją ceną te z rynku pierwotnego. Dodatkowo do kosztów związanych z zakupem używanego “M”, należy zaliczyć również podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji oraz ewentualny remont, który przyjdzie nam wykonać.
Lokalizacja
Nieruchomości z rynku wtórnego z zasady są położone bliżej centralnej części miasta, ale tak naprawdę możemy je znaleźć wszędzie. Rynek pierwotny nie oferuje takiego wyboru – deweloperzy budują tam, gdzie są jeszcze dostępne działki pod budowę. W przypadku większych miast, może to oznaczać dzielnice peryferyjne i duże odległości do pokonania w drodze do pracy. Z drugiej strony, jeżeli zależy nam na tym, aby mieszkać z dala od gwaru metropolii, jest to dobre rozwiązanie.
Rynek pierwotny – plusy i minusy zakupu nieruchomości deweloperskiej
Infrastruktura handlowo-usługowa
Osiedla, które istnieją od dłuższego czasu, mają ten problem z głowy. Wokół nich powstały już sklepy, punkty usługowe i placówki urzędowe, z których można korzystać. W przypadku nowych inwestycji, trzeba na to poczekać. Podobnie sytuacja wygląda z komunikacją miejską – o ile dojazdy ze starszych osiedli nie powinny nastręczać trudności, o tyle w przypadku nowej zabudowy, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Czasem może to stanowić poważne utrudnienie, dlatego w tym przypadku, warto rozważyć zakup na rynku wtórnym.
Wykończenie mieszkania
Do mieszkania na rynku wtórnym możemy w zasadzie wprowadzić się od razu. Możliwe, że będziemy chcieli to i owo poprawić, ale możemy to zrobić już w trakcie użytkowania lokum. Mieszkanie deweloperskie również można wykończyć “pod klucz”, ale w praktyce termin ten ma wiele różnych definicji, w zależności od przedsiębiorcy oferującego taką usługę, dlatego warto się co do niej upewnić. Jeżeli zdecydujemy się z niej nie korzystać, czeka nas wykończenie mieszkania, co opóźni przeprowadzkę.
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czy warto kupić?
Standardy techniczne
Nowe budownictwo to nowe technologie. Deweloperzy coraz częściej oferują udogodnienia, których nie uświadczymy na rynku wtórnym: ekologiczne materiały, rozwiązania energooszczędne, videofony, rolety zewnętrzne, czy też system Smart Home. Nowe osiedla wyposażone są w miejsca parkingowe i ułatwienia dla niepełnosprawnych. Domeną rynku pierwotnego są również rozwiązania typu coliving lub w przypadku seniorów – assisted living.
Bezpieczeństwo
W tym przypadku rynek wtórny prezentuje się korzystniej. Wprawdzie wprowadzone zostały rozwiązania chroniące klientów przed skutkami nieuczciwości deweloperskiej, ale nadal często zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorcy nie wywiązują się z terminów. Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest natomiast bezpieczny o tyle, o ile wcześniej sprawdzimy księgę wieczystą pod kątem istniejących zadłużeń i obciążeń.
Szukasz mieszkania? Sprawdź oferty mieszkań na sprzedaż na Białołęce w gethome.pl.