7 września 2024

Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem – czy warto?

Zdjęcie do tekstu - Sprzedaż mieszkania z pośrednikiem

Transakcja sprzedaży mieszkania jest poważnym przedsięwzięciem, dlatego coraz większa liczba Polaków decyduje się powierzyć ją profesjonaliście. Okazuje się, że skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości może znacznie przyspieszyć i uprościć cały proces. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku działa wiele agencji nieruchomości, trzeba poświęcić trochę czasu, żeby wybrać właściwie. Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Profesjonalne wsparcie

Profesjonalny, zaangażowany pośrednik nieruchomości to osoba, dzięki której osiągniemy swój cel w szybkim czasie i bez ryzyka strat finansowych. Ważne jest, aby potrafił słuchać, identyfikować nasze potrzeby, a nawet wskazać, co możemy poprawić i usprawnić, aby doprowadzić do końca wyczekiwaną transakcję. Agent nieruchomości przede wszystkim zajmie się promocją w mediach, wykorzystując wszystkie dostępne kanały – dzięki temu nasza oferta w krótkim czasie trafi do potencjalnych zainteresowanych.

Współpraca z agentem pozwala nam oszczędzać czas – to pośrednik zajmie się kontaktem z klientami. Będzie odbierał telefony i odpowiadał na e-maile od zainteresowanych osób, umawiał się z nimi na oprowadzanie i czekał na ewentualne oferty. W ten sposób unikniemy konieczności odbierania telefonów o najdziwniejszych porach dnia.

Nieocenioną zaletą współpracy z pośrednikiem nieruchomości jest wsparcie prawne. Większość z nas nie ma wielu doświadczeń w transakcjach związanych z nieruchomościami, a popełnione błędy mogą nas wiele kosztować. Agent nieruchomości zbada stan nieruchomości i doradzi co zrobić w przypadku lokalu z nieuregulowanym stanem prawnym.

Piszemy ogłoszenie, czyli jak ułatwić sobie sprzedaż mieszkania w internecie

Umowa na wyłączność

Agent, związany umową na wyłączność, wszystkie swoje wysiłki skupia na tym, aby jak najszybciej i najkorzystniej sfinalizować transakcję. Ze względu na swoje doświadczenie w branży, ma w tym zakresie większe możliwości, niż klient. Dokonuje profesjonalnej wyceny nieruchomości, wyboru grupy docelowej, zainteresowanej ofertą oraz ocenia, które kanały komunikacji będą najskuteczniejsze. W ten sposób może opracować skuteczną akcję promocyjną, na którą składają się np. profesjonalna sesja zdjęciowa, homestaging, przygotowanie wirtualnego spaceru i organizacja dni otwartych. Klient może mieć pewność, że agent wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, żeby wzbudzić zainteresowanie ofertą.

Nazwa dla agencji nieruchomości – dobre praktyki

Jaki są koszt współpracy z pośrednikiem?

Za swoje usługi pośrednik pobiera prowizję, której wysokość uzależniona jest od wartości transakcyjnej nieruchomości, którą sprzedajemy. Zazwyczaj prowizja biura nieruchomości wynosi od 2 do 4%, rzadziej określana jest jako stała kwota lub też połączenie stałej kwoty i procentu od transakcji lub negocjacji. Koszty usługi pośrednictwa może ponosić sprzedający, kupujący lub obie strony w równym stopniu – zależy to od zapisów w umowie. Prowizja biura nieruchomości jest najczęściej wypłacana, gdy agent doprowadzi do transakcji. Do wyjątków od tej zasady należy umowa pełnej wyłączności. W przypadku podpisania tej umowy klient będzie musiał zapłacić prowizję agencji nawet wtedy, gdy sam znajdzie nabywcę – wtedy takie wynagrodzenie wynosi maksymalnie 50 procent prowizji określonej w umowie.

Współpraca z pośrednikiem – minusy

Do wad współpracy z pośrednikiem należy bez wątpienia to, że możemy trafić na osobę niekompetentną, która w najlepszym razie opóźni całą transakcję, a w najgorszym – narazi nas na dodatkowe koszty. Dlatego też, jeżeli już zdecydujemy się na agencję nieruchomości, postarajmy się dowiedzieć z kim przyjdzie nam współpracować. Ewidentnym minusem dla wielu osób jest prowizja biura nieruchomości, która, w zależności od wartości nieruchomości, może być całkiem spora. Jeżeli więc posiadamy rozeznanie na rynku nieruchomości i transakcje w tym zakresie nie są dla nas nowością, to może się okazać, że faktycznie współpraca z pośrednikiem się nam nie opłaci.